Udostępniliśmy wniosek Dobry Start, czyli 300 zł na wyprawkę dla ucznia. Można go złożyć w Systemie eBankNet.
Kto może złożyć wniosek przez bank
Za pośrednictwem banku możesz złożyć wniosek jako rodzic (matka albo ojciec) dziecka w wieku 6-24 lata oraz gdy mieszkasz na terytorium Polski.
Kto może złożyć wniosek tylko przez PUE ZUS
- opiekun tymczasowy dla dziecka, które przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi albo osoba sprawująca pieczę zastępczą nad tym dzieckiem,
- opiekun faktyczny, który wystąpił z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka,
- opiekun prawny,
- osoba sprawująca pieczę nad dzieckiem (rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka),
- dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, Dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej,
- osoba ucząca się, która jest pełnoletnia i nie pozostaje na utrzymaniu rodziców z powodu ich śmierci albo z powodu pobierania od rodziców alimentów,
- osoba objęta programem usamodzielnienia, która opuszcza rodzinę zastępczą lub placówkę opiekuńczo – wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną
- rodzic/opiekun dziecka poniżej 6 lat, które chodzi do szkoły,
- osoba, która nie ma nadanego numeru PESEL.
Jeżeli nie złożyłaś/złożyłeś wniosku o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start między 1 lipca a 30 listopada, ponieważ w tym czasie toczyło się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, wniosek o świadczenie możesz złożyć przez PUE ZUS. Wniosek złóż w ciągu 3 miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności.
Jakie dokumenty przygotować aby złożyć wniosek Dobry Start:
- dane dzieci, na które wnioskujesz o świadczenie Dobry Start,
- informacje o szkołach do których uczęszczają dzieci,
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo zajęć rewalidacyjno-wychowawczych albo orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez KRUS (dotyczy dzieci, które w roku kalendarzowym, w którym rozpoczyna się rok szkolny, na który ubiegasz się o świadczenie Dobry Start, są w wieku od 21 do 24 lat)
- dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce.
Zanim zaczniesz wypełniać wniosek, przygotuj skany lub zdjęcia wszystkich dokumentów, które chcesz do niego dołączyć (dopuszczalne formaty plików to PDF, JPG, PNG).
Pliki dołączysz w kroku opisującym dane dziecka lub w ostatnim kroku kreatora (waga każdego z nich nie może przekroczyć 1 MB, wszystkie załączone pliki nie powinny ważyć więcej niż 3,5MB).